Uzay Terapisi

uzayterapi

 

Uzay Terapi Nedir ?

Temelde astronotların uzayda giydiği özel giysilerden ve uzay teknolojisinden ilham alınarak geliştirilen alternatif, pediatrik bir fizik tedavi yöntemidir. En önemli parçası ortostatik terapi elbisesi ORTEREL’dir. ORTEREL giyilebilir ortezin adıdır. Fizyoterapi biliminin en temel taşlarından birisi; zayıf kasın yerçekimi kuvvetine karşı koymadaki başarısızlığıdır. Bu gerçekten hareketle hazırlanan uzay terapi ünitesi ve bu ünitenin kullanımı sağlayan yan ürünlerle sağlanan egzersiz ve terapi çalışmaları ile uzvu yer çekimine karşı koruyamayan ekstremite tamamen askıda tutularak ve ağırlık kuvveti ortadan kaldırılarak hasta harekete başlatılabilir.

Uzay Terapi Metodu

İntensiv nörofizyolojik reabilitasyon sistemi (İNRS) – serebral felçli ve osteokondrozlu çocukların, sinir sisteminin travma ve organik sorun sonuçlarının tedavisinin effektiv teknolojisidir.

Reabilitasyon sistemi temelinde değişik metodların kullanımı ile hastaya polimodal bir yaklaşım yatmaktadır. Pediatrik serebral felcin tedavi yönteminin esas komponenti – omurganın ve büyük eklemlerin biyomekanik doğruluğunun yanı sıra refleksoterapi, fizik tedavi, masaj sistemi, ritmik jimnastik, mekanoterapi ve apiterapi gibi tedavi kompleksleridir. Uzay Terapisi kıyafetinin kullanımı ile geliştirdiğimiz hareketleri biyomekanik olarak düzeltme programı hastalarımızda doğru hareketlerin uygulanması için kullanıyoruz.

Birbirini tamamlayan ve etkinliklerini arttıran bu yöntemin farklı tedavi edici etkileri tedavinin asıl hedefine ulaşmaya yöneliktir – pediatrik serebral felçli hastaların hayat kalitesini ve sosyal adaptasyonlarını arttırmak.

Bu sistem var olan tedavi yöntemlerine bir alternatif değildir, bu sistem sadece tedavi yöntemlerin kombine kullanımının imkanlarını tamamlıyor ve genişletiyor.

Uzay Terapisi Metodu 20 sene önce Ukrayna’da geliştirildi ve bu süreç içerisinde 35 binden fazla hastada bu tedavi teknolojisi başarılı bir şekilde uygulandı. Bu hastaların arasında Almanya, Avusturya, İsviçre, Fransa, ABD ve birçok diğer ülkelerden 10 binden fazla hasta vardı.

Uzay Terapisi 1993 yılında bu tedavi sistemi Ukrayna’da resmi olarak kabul edildi ve etkinliği sayesinde geniş bir uluslar arası üne sahip oldu. Alman prof. F. Nitard’ın pediatrik ortopediyle ilgili 1997 y. ansiklopedi kitabında Uzay Terapisi Metodu pediatrik serebral felcin en etkin dört kombine tedavileri içerisine dahil edildi.

Kozyavkin metoduyla tedavi kuruna katılan 12256 hastanın tıbii verilerinin statik analizi bu sistemin yüksek etkililiğini ispatladı. % 94 hastada kas tonusu normalize olmuştur.

Pediatrik serebral felçli hastaların % 75’de baş kontrolü gözlendi. % 62 hasta oturma deneyimini geri kazandı, önceden yürüyemeyen % 19 hasta desteksiz yürüme deneyimini geri kazandı, % 87 hasta spastik olarak kasılı olan avucunu tedavi kurundan açabildi.

Yararları Nelerdir?

- Posdür duruşunu düzeltir,

- Merkezi sinir sistemini yeniden eğitir,

- Kişisel gelişimi iyileştirir,

- Harici denge sağlar,

- Kas tonusunu düzeltir,

- Vücudu normale yakın düzeltir,

- Dinamik düzeltme sağlar,

- Yürüyüş modelini düzeltir,

- Dokunma hissini geliştirir,

- Vestibular sistemi etkiler,

- Dengeyi geliştirir,

- Koordinasyonu geliştirir,

- Ataksi ve atetozda kontrolü sağlar.

Özel Burgaz Irmak Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi © 2014                                                  
Araç çubuğuna atla